Waar is de oerman gebleven? De man die ’s nachts op jacht gaat. De man die met aarde aan zijn handen bloederige stukken vlees uit elkaar trekt. De man die na het schijten zijn behaarde reet afveegt met een hand vol dorre bladeren. Die man bestaat niet meer. Die man is gewassen.
Eeuw na eeuw. Dag na dag. Handen wassen voor het eten. Tandenpoetsen. De mond spoelen na een vuile opmerking. De gewassen man veegt zijn reet niet af met bladeren. De gewassen man drukt met alle kracht de zelfklevende plakstrip van de toiletrolhouder tegen de muur zodat de rol voortaan op een heel handige hoogte hangt. Velletjes aan de buitenkant. Zo’n toiletrolhouder is nodig want anders moet je telkens even bukken en draaien om de rol te pakken. Dat is nou eenmaal heel erg vervelend. En de rolhouder hangt daar gewoon prachtig naast de luchtverfrisser.
De ongewassen, behaarde oerman is gereduceerd tot een man met een afgepast baardje die met een nagelvijltje eventjes de zwarte randjes onder zijn nagel weghaalt. Oorstaafjes. Neushaartrimmer. Deodorant. Daar ben je man voor. Lekker fris voor de dag komen bij je goede baan. Werken moet je toch. Dan kun je de huur en de ouderbijdrage betalen. Zo werkt het nu eenmaal.
Gelukkig is het iedere week weekend. Kostbare vrije tijd om te doen wat je echt leuk vindt zoals in een volle, rokerige kroeg met andere dronken mannen mee lallen op muziek, bezwete handen om het bierglas. Alles vergeten. Om kwart over tien een sms’je krijgen: maak je het niet te laat, schat?
Eindeloze hersenspoeling door de eeuwen heen. Gecentrifugeerd in de malle molen van het leven. Compleet doorgedraaid. Van de baarmoeder naar het baby-badje. Paniek in de stem van de kleuterjuf; ‘Niet op de hoogste stangen van het klimrek! Straks val je! En dan word je vies.’ Aanstaande vaders die in een nieuwe joggingbroek mee puffen op zwangerschapsgymnastiek. Opa die trouw iedere week op zijn stoel zit in zijn zondagse pak, wachtend op de schoonfamilie.
Anno 2015 zit de man, smetteloos als een gewassen varkentje dat is ontdaan van alle modder, elke avond op de bank tussen de gekleurde kussentjes naar een talentenjacht op televisie te kijken. Even met de beentjes omhoog na een drukke werkdag. En dan de dagelijkse douche. In de badkamer jouw enige fles terug zien te vinden tussen de producten van je vriendin. Zeepjes en shampoo, daar houden vrouwen nu eenmaal van. Na het douchen lekker bijtijds naar bed. Morgen weer vroeg dag.