Ik was van plan een zwarte-pietstukje te schrijven. Natuurlijk met een draai eraan die nieuw was. Min of meer tenminste, en nieuw voor zover ik kon nagaan en voor zover nog mogelijk. Ik had kunnen kiezen voor de insteek Otello, de titelrol uit de opera van Verdi. Otello is zwart.
De New York Metropolitan Opera durft het niet meer aan een niet zwarte zanger de huidskleur van het desbetreffende karakter te geven. Uit een potje. Een van nature zwarte vertolker zou dus wel mogen. Neem ik maar even aan. Misschien vergis ik me. Zwart schminken was een traditie die sinds de eerste opvoering in 1891 bestond. Het is niet erg als een traditie plaatsmaakt voor iets beters. Maar deze verdwijnt zomaar, uit angst voor gedoe.
Ik dacht ook aan de insteek Michael Jackson. Als een blanke zich zwart schminkt is dat discriminerend voor mensen met kleur, vinden de zelfbenoemde ‘antiracisten.’ Zelfs als het smaakvol gebeurt, zoals in Otello. Daar is altijd een passende redenering bij te verzinnen. Bijvoorbeeld: die blanke wil laten zien dat hij zelfs een betere zwarte is dan een echte. Als een zwarte zich als blanke wil voordoen, het geval Michael Jackson, blijkt het echter andersom te liggen. Geen blanke voelde zich door Michael Jackson beledigd. Hij werd er alleen nog een beetje raarder van dan hij al was. Geen kwaad woord over raar overigens.
Of deze insteek: in de anti zwarte-piet-campagne in Nederland spelen mensen uit de creatieve sector een hoofdrol. Zoals Anousha N’Zume, theatermaker en Quinsy Gario, kunstenaar. Youp van ‘t Hek draaide vanuit de theaters Buckler de nek om. Waarom doen die twee creatieven niet waar ze goed in zijn om hun punt te maken? In plaats van schuimbekkend om zich heen te meppen. Of zijn ze helemaal niet zo creatief? En heeft ook deze beweging de leiders die hij verdient? O ja, Anousha N’Zume heet eigenlijk Anna Steijn. Je gezicht mag je dus niet zwart maken maar je naam wel.
Nog een potentiële insteek: Je kan de truc met kleur ook met sekse uithalen. Travestie is vrouwendiscriminatie! Een man in jurk maakt vrouwen belachelijk! Of zichzelf? Want de meeste mannen staat een jurk voor geen meter. En als het wel staat, wiens probleem is het dan?
Maar dat zwarte-pietstukje komt er niet. Ik word er moe van. Van het hele onderwerp.
Toch nog even dit: wie vergroeid is met zijn minderwaardigheidscomplex, kan niet zonder discriminatie! Waar zijn de tijden van ‘Black is Beautiful’ gebleven? Trotse negers wil ik zien, geen zielepieten.
‘Zielepieten’. Je deed het er om, he Maurits?
Dit was geen toeval, Paul!