Geef toe, het is briljant, dat nieuwe verkiezingsprogramma van de PVV. Om te beginnen is het helemaal geen verkiezingsprogramma, het is een concept-verkiezingsprogramma. Daarmee snoer je meteen alle critici de mond. Want het is helemaal niet gezegd dat de standpunten die erin staan, terecht komen in het echte verkiezingsprogramma. Misschien komt uiteindelijk in het PVV-verkiezingsprogramma wel te staan dat er nog meer vluchtelingen naar Nederland moeten komen en dat er daarom nog vijf grote AZC’s geopend moeten worden.
Ja, dat zou toch kunnen?
Er hoeft dus ook niemand meer te beweren dat de PVV een ondemocratisch gerunde partij is. Want de kiezer mag zeggen wat hij vindt van dit concept. Dat mag hij mailen aan Geert: nederlandweervanons@pvv.nl. En het mooie is: iedereen mag meepraten, daar hoef je niet eens lid voor te zijn van de PVV, want die club heeft helemaal geen leden. Een ingewikkeld partijcongres is dus ook niet nodig.
Omdat het geen definitief programma is, mag je er ook alles in zeggen. Alles staat als het ware tussen aanhalingstekens. “AZC’s dicht”, bijvoorbeeld. Of “Alle moskeeën en islamitische scholen dicht”. Het staat er wel, maar als programmapunt. Het staat er als stelling, als onderwerp voor discussie. Het staat er wel, maar het staat er niet. Op dezelfde manier kun je bijvoorbeeld in een column schrijven “Geert Wilders moet verbannen worden naar Rottumerplaat”. Je zegt het wel, maar je zegt het niet.
Maar echt briljant is de manier waarop Geert zijn kiezers aan zich bindt. De werkwijze is eigenlijk eenvoudig: hij stelt gewoon extreme doelen die niet haalbaar zijn. Daarmee houdt hij zijn kiezers eeuwig ontevreden, want die doelen worden nooit gehaald. De AZC’s gaan niet dicht, de moskeeën gaan niet dicht en de koran wordt niet verboden. En waarschijnlijk wordt de motorrijtuigenbelasting ook niet gehalveerd.
We weten dus nu al dat over vier jaar zal blijken dat al die doelen niet gehaald zijn.
En wat doe je dan, als PVV-aanhanger? Je vloekt nog eens een keer op D66 en het CDA en je stemt weer op Geert.
Het is briljant.