Vroeger riep mijn moeder al “Licht uit!” als ik op weg naar mijn zolderkamer het licht in de gang, op de trap, op de overloop en de zoldertrap wel aan-, maar niet weer uitdeed. Het erge is dat mijn vrouw het soms ook nog roept, want ik ben nu eenmaal slordig met de lichtschakelaars. Maar áls ik er aan denk, dan doe ik het licht uit in de ruimtes waar ik niet ben. Gewoon, omdat het niet nodig is om zoveel stroom te gebruiken. Daarom hebben wij ook al jarenlang spaarlampen. Want zuinig zijn met stroom spaart energie en het spaart kosten.
Behalve als je een Tesla hebt. Dan hoeft het ineens niet meer. Als je in een Tesla rijdt, laat je zien dat je begaan bent met het milieu en met energiebesparing. Ook als je ermee rijdt als een godsnakende imbeciel. Een Tesla model S ziet namelijk kans om in 2,7 seconden vanuit stilstand naar een snelheid van 100 km/h te accelereren, en dat is een cijfer waar zelfs menige Ferrari of Porsche niet aan komt.
Het komt allemaal door het verschil tussen een elektromotor en een verbrandingsmotor. Het koppel – zeg maar de trekkracht – van een verbrandingsmotor is bij elk toerental anders. Als je in een grafiek de hoogte van het koppel uitzet tegen het toerental van de motor, krijg je een kromme lijn. Die heet dan ook de koppelkromme.
Bij een elektromotor werkt het anders, daar is de trekkracht hetzelfde bij elk toerental. In die grafiek is het dus een rechte lijn. Dat zegt u hoogstwaarschijnlijk niets, maar mannen die van auto’s houden, krijgen hier een harde plasser van. Een hele harde. En zo hard willen ze dan ook rijden, om elke keer die sensatie te voelen van in je stoel gedrukt te worden.
Is dat nuttig? Heb je daar iets aan? Nee, je hebt er geen zak aan, je brengt alleen maar jezelf en anderen in gevaar en je verbruikt de stroom in je accu aanmerkelijk sneller dan nodig is. Maar het is stoer, het is mannelijk, het is geil. En daarom willen mannen een Tesla.
Er rijden intussen al duizenden Tesla’s en de meeste bestuurders rijden als idioten. Niet continu, maar wel vaak. Dan zie je ze als een streep voorbij schieten over de A2 of de A1 of wat voor A-weg dan ook. Met een rotgang op weg naar de horizon. En elke keer als ik dat zie, vraag ik me af: “Zou die man nou thuis spaarlampen gebruiken?”