Hoe Mannen Denken...

Van ons, voor jullie...

  • Home
  • Archief
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
« Meldpunt linkse leraren
Biseksueel – hulp zoeken »

De Verlaten Man (189) – Het gemak van de middelmaat

30-03-2019 door Denis Enkeling

Bron: Morguefile.com

De gemiddelde man. Wie is het niet? Iedere man is het in ieder geval een beetje, met een al dan niet flinke deviatie naar links of naar rechts. Ik ben ook een gemiddelde man. Althans, dat krijg ik vaak te horen. En dan klinkt het alsof het heel bijzonder is. En dat klopt.

Nou, gewoon…

“Denis, jij bent zo ‘gewoon’… Zo doorsnee, zo gemiddeld, zo normaal. Zo easy-going. Hoe komt dat toch?”
“Nou, gewoon…”

Dat is ongeveer de conversatie als het thema ter sprake komt. Waarbij het laatste ‘gewoon’ dubbel te interpreteren is; vanzelfsprekendheid of twijfel? En als het al zo gewoontjes is, waarom is dat dan niet goed genoeg?

The average Joe

Ik heb een doorsnee baan met een modaal inkomen. Ik ben een middelbare man met een normaal uiterlijk en een middelmatig postuur. Mijn gemoedstoestand is altijd getemperd; ik flip niet snel. Ik heb het gemiddelde aantal kinderen (1,5 was niet mogelijk, dus dan maar 2) en ik ben, net als de meeste normale mensen, gescheiden.

Ik heb weliswaar een ietwat groter dan gemiddeld huis, maar het meeste wat erin staat, komt van de normaalste zaak ter wereld: IKEA. Ik heb gematigde politieke opvattingen en een matige, maar afdoende algemene kennis. Mijn auto is een makkelijke middenklasser. Ja, ik ben hartstikke doorsnee. The average Joe.

Écht gemiddeld is uniek

Maar wat ís doorsnee? En bestaat er wel zoiets als de gemiddelde mens? Ja, als je 1000 mensen op een kluitje zet en evalueert, komt daar natuurlijk een gemiddelde uit. Maar heel waarschijnlijk is geen enkele van die 1000 in alle opzichten écht het gemeten gemiddelde; ze wijken er stuk voor stuk in meer of mindere mate vanaf. De één is een ‘2’, de andere een ’10’. Het gemiddelde is 6, maar dat zijn ze allebei voor geen meter.

Wat dat betreft zou het een unicum zijn als ik écht precies dat gemiddelde van alles was. Dus zie ik het maar als een compliment. Toch vraag ik me na zulke aantijgingen wel eens af, of ik die eeuwige, oersaaie middelmatigheid zou moeten ontstijgen. En zo ja, hoe? Hoe wordt een mens buitengewoon opvallend, exceptioneel presterend? Moet een mens dat überhaupt willen?

Gematigde dagen

Ik geef het toe: ik ben nogal gemakzuchtig. Misschien is dat de oorzaak. Ik snooze te vaak ‘s ochtends, waardoor ik altijd haast heb. Geen tijd voor de krant, koffie en een rondje joggen. Ik jaag de kinderen naar school en kom te laat op mijn werk. Op kantoor glipt de tijd weg in kieren die ik niet eens kende, gaat op aan stiekem social media gegluur en non-prioriteiten.

Tegen vijven bedenk ik me wat ik die dag eigenlijk had moeten doen en – zoals elke dag – dat er morgen ook weer een dag is. Eenmaal thuis volgt eten koken (of pizza bestellen), huiswerk maken, opruimen, dutje op de bank doen, wakker schrikken, Netflixen, beetje whatsappen en in bed rollen. Dan volgt het niet kunnen slapen en nog meer Netflix. Tot de slaap het laatste restje nacht inpikt. En tot de wekker weer gaat en een vers geboren dag luid krijst om aandacht.

Snooze, please

Mensen zoals ik bereiken niet veel. Ze hebben geen uitgesproken doelen of plannen en ze leven elke dag zonder al te veel over de vragen des levens na te denken. Ze dobberen op de voortkabbelende rivier die ‘gewoon leven’ heet. En dan volgt in mijn hoofd meteen de vraag: wat is daar dan mis mee!?

Excelleren, eruit springen, uniek en bovengemiddeld zijn in wat je doet, zal nooit lukken als je steeds maar weer de snooze-modus blijft herhalen. Maar dat snoozen is wel verrekte fijn. Comfortabel.

Gemak-kelijk

En ik heb nu eenmaal het geluk helemaal niet te wíllen excelleren. Ik ben tevreden met de ongecompliceerdheid van mijn doorsnee bestaan en mijn doorsnee ik.

‘Gemiddeld’ is de gemakzucht in jezelf, die je ervan weerhoudt om te doen wat je eigenlijk zou moeten doen. Maar waar je totáál geen zin in hebt. Ik geniet heel bewust van het gemak der middelmaat. Het goed genoeg zijn, maar niet perfect. Dat is ‘gewoon’ prima. Sterker nog, dankzij mensen zoals ik vallen zij die uniek zijn tenminste op. Dat is ook wat waard, toch?

FacebookXLinkedIn
« Meldpunt linkse leraren
Biseksueel – hulp zoeken »

Het beste van Hoe Mannen Denken

Elke week in je mailbox!

Lees ook

  • De Verlaten Man (478) – De vijf fases van de liefde – en de mijne

    Misschien moet ik maar gewoon accepteren dat mijn relaties andere stadia doorlopen. Fase één: ze verschijnt in mijn leven. Fase twee: we houden van elkaar. Fase drie: ze vertrekt naar een ver land. Of naar een andere man. Next.

  • De Verlaten Man (473) – Nieuw jaar

    Iemand nog een oppeppend woordje over? Want oh, oh, oh, wat heb ik zin in het komende jaar. Not.

  • De Verlaten Man (468) – We are not amused

    Op rationeel niveau weet ik dat ze gelijk heeft, maar gevoelsmatig vind ik haar opmerking totaal not amusing. Dus ik antwoord gelaten: "Ik voel wat ik voel, dus doe ik zoals ik doe."

  • De Verlaten Man? De Vakantieman! (454)

    Nee, nee, geen zorgen. Ik ben echt exit. Ik wip enkel even langs om jullie jaloers te maken.

  • De Verlaten Man (452) – Bestaat er ook nog iets anders dan voetbal?

    Wat zal ik blij zijn als het 14 juli middernacht is. En dat we dan hebben kunnen constateren dat de slotceremonie net zo'n armoedige bedoening was als de openingsceremonie. En dat we Denemarken eindelijk weer eens als kampioen kunnen vieren.

  • De Verlaten Man (440) – Een leuk spelletje?!

    "Al die mannen spelen smerige spelletjes. Ze sollen met je tot je murw bent en dan draven ze gestaag door naar de volgende vrouw." "Nou nou, volgens mij valt dat wel mee hoor. Zie mij. Ik ben ook niet gelijk naar de volgende vrouw gelopen. En ik sol met niemand. Integendeel. Vrouwen sollen eerder met mij!"

Denis Enkeling

Denis Enkeling, was ooit mid-veertiger, maar nu een half decennium ouder. Heeft het schrijven van zijn magnum opus 'Vrouwloos overleven voor Dummies’ na vele aanlopen opgegeven, want weet inmiddels: single is super. Kletst enkel nog over futiliteiten.

Alle artikelen van Denis Enkeling

Reacties

  1. Lydia zegt

    30-03-2019 om 16:08

    Heerlijk. Een Gewoon mens.

  2. M. zegt

    30-03-2019 om 21:21

    Je bent niet de enige.

Reacties

  • Jan Admiraal op Twee soorten burgers
  • Henk op Links en rechts
  • Niek op Links en rechts
  • Niek op Wij gen X’ers: eindbazen en -bazinnen!
  • Niek op Riders on the Storm

Recent:

  • McDD – Broer en zus dag!
  • Paddenstoel
  • Twee soorten burgers
  • Pussy-magneet
  • Uncle Lou
  • Afscheid van de collega’s
  • Slimmer straffen
  • Elke dag gaat het sneller
  • Feestje
  • “U spreekt mij aan op mijn vrouwzijn!”

Bezoek ook eens:

  • Hoe Vrouwen Denken
  • Hoe Ouderen Denken
  • Hoe Kinderen Denken
  • Hoe Gehandicapten Denken
  • Hoe Dieren Denken

Rubrieken

  • Home
  • Mailinglijst
  • Adverteren
  • Over ons
  • Contact