Wij, wij burgers, u en ik dus zijn ‘kankermongolen, kankerlijers, pauper-allochtonen, kankervolk, kutvolk en kutafrikanen,’ staat in de NRC. Dit allemaal volgens een tiental politieagenten in hun eigen appgroep, naar verluidt.
En degene die het bovenstaande heeft doen verluiden is dan weer Carel Boers die om onder andere die reden onmiddellijk is opgestapt als politieadviseur en lid van de diversiteitsraad van de Nationale Politie.
Wij burgers hoeven ons misschien niet stuk voor stuk door al die kwalificaties in ons kruis getast te voelen. Om een kutafrikaan te zijn moet je in ieder geval Afrikaan zijn. Lijkt me. En Afrikaan zal dan wel staan voor wat in officiële persberichten van de politie een lichtgetinte persoon heet. In de volksmond Marokkaan.
Er is veel meer mis bij de politie, volgens de opgestapte politieadviseur. Ook politiemensen onderling zijn niet vies van discriminatie. Sommige agenten voelen zich veiliger op straat dan op het bureau.
Even was ik verbaasd toen ik vernam over wat zich afspeelt in de donkerste krochten van de politiecultuur. Maar dat duurde niet lang. Ook wij burgers zijn niet allemaal weldenkende, tot nuance geneigde en dus waarschijnlijk hoog opgeleide deelnemers aan de samenleving.
Ook sommigen onder ons vergeten wel eens dat enerzijds niet zonder anderzijds kan. Of denken dat een mening pas een mening is als je hem in schuttingtaal formuleert. Kijk maar eens op Twitter, check de reacties onder een willekeurig artikel op zelfs de meest respectabele sites.
De reaguurders zitten overal in groten getale en dat kunnen nooit alleen maar politieagenten zijn want daarvan zijn er maar zestigduizend. Eigenlijk best veel trouwens maar op 17 miljoen burgers valt het wel mee.
En je ziet politieagenten niet vaak vanwege al die uren die ze achter hun computer doorbrengen om de administratie van de rest van een politiedag bij te werken. De uren waarin ze contact hebben met burgers. Om daarna in Whatsappgroepen nog eens te delen hoe ze er echt over denken.
Het positieve dat we uit het verslag uit de hel van ex-politieadviseur Carel Boers kunnen halen is dus dat de politie goed geworteld is in de samenleving. De politie is eigenlijk net een gewoon bedrijf. Gewone mensen die elke dag gewoon hun werk doen en daar onder elkaar hun gal over spuwen. En over van alles en nog wat.
En verder mannen die vrouwen lastig vallen, mannen met een grote bek die zich meer invloed toe-eigenen dan bescheidener types. Discriminatie van agenten die homo zijn of moslim en/of met een migratieachtergrond. Het klinkt allemaal zo vertrouwd. Politieagenten zijn net mensen! Net burgers!
Carel Boers richtte zijn pijlen vooral op de leidinggevenden. Zij zouden moeten ingrijpen, maar dat doen ze niet. Tot de hoogste leiding aan toe die liever wegkijkt, bang om zelf fouten te maken en hun eigen baan op het spel te zetten. Ook alweer zo vertrouwd.
Boers denkt dat de oplossing is om de leiding diverser te maken. Meer homo’s, meer vrouwen, meer moslims, meer migratieachtergrond. Het zou zomaar eens kunnen helpen. Als aan alle mainstream vooroordelen van de klassieke blanke politieman die van groepen toegevoegd worden die nu nog minder aan de bak komen, vindt er misschien wel een wonder plaats.
Ik zie het voor me, dat al die vooroordelen tegen elkaar wegvallen. In dat geval zouden wij burgers het goede voorbeeld van de politie meteen over moeten nemen!