Hoe Mannen Denken...

Van ons, voor jullie...

  • Home
  • Archief
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
« Kerst is raar dit jaar
Happy New Year allemaal! »

Beste wensen, oké. Maar wélke dan?

29-12-2025 door Luuk Koelman

Bron: Pixabay.com

Een nieuw jaar. Ik zie nu al op tegen de eerste plichtplegingen: eenieder die je tegen het lijf loopt, een gelukkig nieuwjaar wensen. Een ritueel waaraan niemand ontkomt, want iemand géén gelukkig nieuwjaar wensen, is hetzelfde als hem een óngelukkig nieuwjaar wensen.

Ik las ooit een interview met een etiquette-specialiste. Volgens haar is het de bedoeling dat je al die mensen oprécht een gelukkig nieuwjaar wenst. Het moet “uit het hart komen.”

Dat laatste lijkt me knap lastig. Kreten als „gelukkig nieuwjaar” en „beste wensen” doen me altijd denken aan een kerstkaart waarop enkel de naam van de afzender staat, met op de andere zijde een voorgedrukt “fijne kerstdagen en een gelukkig nieuwjaar.” Ik word daar altijd een beetje droevig van. Stuur gewoon niets, denk ik dan.

Maar wat wensen we elkaar eigenlijk als we „beste wensen” zeggen? Niemand die het weet. Neem maar eens de proef op de som. Als iemand „beste wensen” tegen je zegt, reageer dan met: „O ja? Welke dan?” Vervolgens laat je die persoon fijn stoeien met de stilte die volgt. Heerlijk.

Ook de wens „gelukkig nieuwjaar” is mij één groot raadsel. „Gelukkig” komt van het woord „geluk,” dat weer een afgeleide is van het werkwoord „lukken.” Wens je iemand gelukkig nieuwjaar, dan wens je hem taalkundig gezien een jaar waarin alles lukt. Beetje raar, is het niet? Iemand iets toewensen waarvan je al bij voorbaat weet dat het toch nooit zal gebeuren.

Sterker nog: niets is zo saai als een jaar waarin letterlijk álles lukt, want lukken valt niet op als mislukken niet bestaat. En als lukken toch niet opvalt, is er ook geen reden om gelukkig te zijn.

Zit je dan, met al je vreugdeloze successen.

Eigenlijk vertelt de wens „gelukkig nieuwjaar” ons dat we enkel gelukkig kunnen zijn als iets lukt. Zo jammer, want het fijne van iets dat níét lukt, is juist dat er altijd hoop over blijft. Hoop dat het een volgende keer wél lukt. Iets om naar uit te kijken, om je op te verheugen.

Domweg gelukkig zijn als iets níét lukt, zou dat ook bestaan? En hoe noemen we dat dan? Misschien is dat wel „tevreden zijn.” Een fijn woord, want in „tevreden” zit het woord „vrede.” Een soort van evenwicht. Dus misschien moet je dat al die mensen maar wensen: een tevreden 2022. Met veel hoop en zo.

FacebookXLinkedIn
« Kerst is raar dit jaar
Happy New Year allemaal! »

Het beste van Hoe Mannen Denken

Elke week in je mailbox!

Lees ook

  • Vraag het aan vrouwen, die doen het al eeuwen zo

    Regelmatig kom ik in horecabedrijven en in de bijbehorende toiletgroepen. Hoewel, zeg maar gerust pisbakken.

  • De Verlaten Man (392) – Democratie werkt niet

    Na de aardverschuivende zege van de BBB moest ik ineens weer denken aan de uitspraak van Churchill: "Het beste argument tegen een democratie is een vijf minuten durend gesprek met de gemiddelde kiezer."

  • Kerstmis in Nashville

    Nashville USA. Een kudde schapen is met een groep herders op de prairie op zoek naar voedsel. Het is een barre tocht langs rotsen en gaten in de grond.

  • Kinderzieltjes beschermen tegen milieuprotest

    Het idee om elke week even weg te blijven van school, als protest tegen de klimaatlaksheid van volwassenen, is ook naar Nederland overgewaaid.

  • Waarom bestaan dingen?

    Waarom bestaan dingen?

    Rita uit Haarlem is ons er eentje. Durft gewoon hardop prangende vragen te stellen. Over broeken nota bene!

  • VI Vandaag en Rutte

    Het werd een armzalige, onmachtige vertoning, met een moreel superieure premier die alle ongepaste opmerkingen en ordinaire beledigingen moeiteloos pareerde.

Luuk Koelman

Ik werk voor mensen die graag schrijven én voor mensen die liever niet schrijven. Columnist Nieuwe Revu.

Levensmotto
De realiteit is altijd wilder dan de wildste fictie
Winkel
koelman.com
Twitter
@luukkoelman

Alle artikelen van Luuk Koelman

Reacties

  1. niek zegt

    30-12-2025 om 11:18

    Allerbeste wensen Luuk!!!

    • Luuk zegt

      30-12-2025 om 11:44

      Jaja, gaan we weer… 😉

Reacties

  • Jan Admiraal op Twee soorten burgers
  • Henk op Links en rechts
  • Niek op Links en rechts
  • Niek op Wij gen X’ers: eindbazen en -bazinnen!
  • Niek op Riders on the Storm

Recent:

  • McDD – Broer en zus dag!
  • Paddenstoel
  • Twee soorten burgers
  • Pussy-magneet
  • Uncle Lou
  • Afscheid van de collega’s
  • Slimmer straffen
  • Elke dag gaat het sneller
  • Feestje
  • “U spreekt mij aan op mijn vrouwzijn!”

Bezoek ook eens:

  • Hoe Vrouwen Denken
  • Hoe Ouderen Denken
  • Hoe Kinderen Denken
  • Hoe Gehandicapten Denken
  • Hoe Dieren Denken

Rubrieken

  • Home
  • Mailinglijst
  • Adverteren
  • Over ons
  • Contact